Automatyka i oprogramowanie


Automatyka

Nasze systemy HVACR standardowo wyposażamy w indywidualnie przez nas zaprojektowany system automatyki. Alarmowanie o usterkach i awariach wraz z połączeniem instalacji do chmury internetowej i komunikacji przy pomocy szyfrowanych protokołów zdecydowanie skraca czasy ewentualnych nieprawidłowości w pracy instalacji, co w wielu zastosowaniach jest nie do przecenienia. Nasi informatycy projektują swoje oprogramowanie od samego początku z myślą o bezpieczeństwie pracy układu. Robimy to wszystko z użyciem sprawdzonych narzędzi kryptograficznych (SSH, VPN), korzystając z rekomendacji i standardów wiodących instytucji.

W naszej ofercie znajduje się projektowanie i montaż automatyki:

  • instalacji chłodniczych
  • instalacji klimatyzacji bytowej i przemysłowej
  • pomp ciepła
  • klimatyzacji dla potrzeb produkcyjnych o charakterze indywidualnym
  • szafy zasilająco-sterującej
CuteHMI

Obsługa zdalna

Opracowywane przez nas systemy automatyki czynią instalację praktycznie bezobsługową. Monitoring, kontrola oraz regulacja parametrów obsługiwana jest przez algorytm sterujący, który sprzężony jest z systemem zarządzania oraz modułem alarmowania. Dzięki autorskiemu systemowi zdalnego sterowania nasi serwisanci mają wgląd w stan układu przez 24 godziny na dobę, co minimalizuje czasy przestoju wymuszone regulacją lub awariami. W przypadku urządzeń specjalistycznych lub chłodniczych czas ich pracy jest kluczowym elementem wpływającym na ryzyko utraty bądź zniszczenia towaru.

Stawiamy na wolne oprogramowanie!

Uważamy, że klient ma pełne prawo do zakupionego oprogramowania, w szczególności do swobodnej jego modyfikacji oraz swobodnego kopiowania go na swoje urządzenia, dlatego w naszych rozwiązaniach stawiamy na oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym (ang. open-source). Dysponujemy autorskim szkieletem aplikacyjnym CuteHMI, systemem powiadomień Termobot oraz rozwiązaniami programistycznymi dla sterowników (PLC).

Z drugiej strony, wolne oprogramowanie daje użytkownikowi niezwykle ważną w dzisiejszym świecie elastyczność, która wyraża się poprzez prawo do wnoszenia modyfikacji, integrowania go z innymi systemami czy rozbudowy. Inwestor może tego dokonać samodzielnie lub zlecić to zadanie innym podmiotom. Wolne oprogramowanie daje inwestorowi pewność, że ma pełną kontrolę nad zakupionym rozwiązaniem. Wolne oprogramowanie pozwala także obniżyć koszty, ponieważ jednym z kluczowych elementów filozofii wolnego oprogramowania jest możliwość jego swobodnego rozpowszechniania i dzielenia się nim z innymi.

Firmy dostarczające zamkniętego oprogramowanie skupiają się na oprogramowaniu jako produkcie, natomiast firmy skupione wokół wolnego oprogramowanie skupiają się na usługach. To nie przypadek, że największym uznaniem wśród profesjonalnych rozwiązań w branży informatycznej cieszą się systemy z rodziny Linux, które oparte są w całości o filozofię wolnego oprogramowania. Czas by tego typu podejście zawitało także do branży HVACR.

Jakie są największe zalety wolnego oprogramowania w stosunku do rozwiązań zamkniętych?

Zamknięte oprogramowanie wiąże ręce inwestorom nakładając na nich różnorakie obostrzenia. Firmy sprzedające tego typu rozwiązania starają się często uzależnić inwestora od swoich produktów. Próba niewielkiej rozbudowy czy nawet aktualizacji systemu wiąże się często z ponoszeniem wysokich nakładów finansowych.

Kiedy warto skorzystać z rozwiązań zamkniętych?

Wolne oprogramowanie ma szereg zalet, jednak nie we wszystkich pryzpadkach się sprawdzi. Zwłaszcza jeśli inwestor stosuje już konkretne rozwiązania, możemy zintegrować nasze instalacje ze wskazanym przez niego oprogramowaniem typu SCADA czy BMS.