Historia stworzenia pompy ciepła


Historia pompy ciepła zaczyna się wraz z wynalezieniem pierwszej lodówki. Już w 1834 roku Amerykanin Jacob Perkins opracował pierwszą sprężarkę chłodniczą. Fizyk William Thompson, lepiej znany jako Lord Kelvin, odkrył w 1852 roku, że lodówka może być również używana do ogrzewania i wymaga mniej energii niż bezpośrednie systemy grzewcze i wykorzystuje ciepło pochłaniane z otoczenia. Głównym założeniem jego pracy była również teoria Carnota oraz opis wymiany ciepła w pracującym silniku w cyklu Carnota. Przede wszystkim jednak prace badawczo-rozwojowe miały na celu poprawę wydajności chillerów do pozyskiwania lodu i chłodzenia produktów spożywczych. Pierwsze zgłoszenia patentowe na pompy ciepła zostały złożone w 1910 roku, a pierwsza pompa ciepła do ogrzewania została uruchomiona w 1932 roku w biurowcu w Tokio.

Historyczny moment

Pierwsza pompa ciepła na dużą skalę została zainstalowana w Europie w 1938 roku w Zurychu, aby ogrzewać ratusz, wykorzystując wodę rzeczną jako źródło ciepła.

W 1945 roku rozpoczęto w USA prace nad projektem pomp ciepła wykorzystujących ziemię jako źródło ciepła. Budynki w Indianapolis jako pierwsze wykorzystały pompę ciepła, która wykorzystywała kolektor gruntowy jako źródło ciepła. Przeprowadzono gruntowne testy i badania działania urządzeń demonstracyjnych w celu osiągnięcia wysokich wyników wydajności pomp ciepła w warunkach polowych jako źródła ciepła i założeń do obliczeń. Pierwsze pompy ciepła wykorzystujące ziemię jako źródło ciepła pojawiły się w Europie w latach 70 ubiegłego wieku. Pompy te wykorzystują gruntowe lub poziome wymienniki ciepła. W 1980 roku powstał pierwszy ośrodek badawczy sond geotermalnych, który charakteryzował się wysoką niezawodnością i rentownością, po czym nadszedł okres masowego wykorzystania gruntowych pomp ciepła. Jednak ze względu na duży spadek cen ropy pod koniec lat 80 popyt na te urządzenia gwałtownie spadł. Od 1990 roku notuje się stały wzrost sprzedaży nowych urządzeń, a w ostatnich latach ponownie znacząco wzrosło zapotrzebowanie na pompy ciepła. Przyczyną rosnącego popytu są wysokie ceny energii, a także przyjazność dla środowiska i ekonomiczność użytkowania pomp ciepła. Ciągłe udoskonalanie pomp ciepła sprawiło, że ta technologia grzewcza jest niezawodna.

W latach od 1854 do 1857 Peter von Rittinger rozpoczął projekt i budowę pierwszej pompy ciepła. W trakcie swoich prac, odkrył on podstawę działania dzisiejszych pomp ciepła, czyli wykorzystanie ciepła utajonego pary wodnej do odparowania solanki. Wybudowana pompa ciepła została wykorzystana do osuszania bagien solnych w Austrii.